To wielka chwila dla jogi! I wielka chwila też dla jogi śmiechu! Niespełna tydzień temu UNESCO ogłosiło, iż joga została uznana za niematerialne dziedzictwo ludzkości. Donosiły o tym znaczącym fakcie światowe media, jak i również krajowe. To wydarzenie cieszy pewnie wsyzstkich miłośników i praktyków jogi na świecie, a jest nas już naprawdę dużo!
Joga jest praktykowana już niemal we wszystkich krajach świata. Wystarczy, że wspomnę, iż w samych obchodach światowego dnia jogi pod egidą ONZ wzięło udział 192 krajów. Co więcej, joga dawno już nie jest praktyką zarezerwowaną dla wybranych w grotach himalajskich mistrzów, tylko zbiorem różnych ścieżek inspirowanych indyjską tradycją, które służą ludziom zachodu w (od)budowaniu zdrowia i spokoju. W samych USA liczba praktykujących jogę wzrosła z 20 milionów w 2012 roku do 36 milionów w 2016, a na inwestycje w zdrowie jaką są zajęcia i akcesoria do jogi Amerykanie wydają rocznie 16 miliardów dolarów ( źródło ). W Polsce wedle danych z 2013 roku z Diagnozy Społecznej jogę uprawia 250 tysięcy ludzi czyli mamy w kraju wirtualne jogowe miasto wielkości Gdyni (źródło), ale myślę, że możemy przyjąć z powodzeniem obserwujac powstawanie kolejnych studiów jogi nawet w małych miejscowościach, że w rzeczywistości ta liczba jest znacznie większa.
Joga śmiechu jest jednym z ponad 100 rodzajów jogi obecnym wedle danych Laughter Yoga International University w 104 krajach. Trafiamy z naszą ofertą zarówno do miłośników tradycyjnej jogi, jak i do osób, które nie miały wcześniej kontaktu z jogą, a nawet uznały praktykę hatha jogi za za bardzo fizycznie wymagającą. W każdej ścieżce jogi widzę propozycję, która ma doprowadzić ludzi do lepszego zdrowia i wewnętrznego spokoju. Wszyscy podążamy w tym samym kierunku, na podobny szczyt, tylko drogi są inne. Nasza droga jogi śmiechu może wyglądać na szczególnie radosną, ale poprzez śmiech i aktywne ćwiczenia prowadzimy uczestników do wyciszenia i spokoju.
Zaproszenie mnie do studia TVN 24 BiS jako eksperta od jogi z okazji tak wielkiego wydarzenia jakim było wyróżnienie ze strony UNESCO jest dla mnie miłym gestem uznania. Jest to miły wyraz docenienia nie tylko dla mnie, ale dla naszej, wszystkich praktyków i sympatyków jogi śmiechu, pracy nad ugruntowaniem statutu jogi śmiechu jako poważnej propozycji dającej całe spektrum korzyści zdrowotnych i psychologicznych.
W audycji „Otwarcie Dnia” miałem więcej czasu na wypowiedź niż zazwyczaj w telewizjach śniadaniowych i ponadto, cieszyłem się miłym jogicznym towarzystwem aktorki i ambasadorki jogi Pauliny Holtz oraz Dominiki Górniaszek nauczycielki jogi. Mam nadzieję, że przez te 12 minut ciekawie przybliżyliśmy jogę w swoich różnych stylach, zachęcając oczywiście do praktyki.
TVN 24 BiS – Piotr Bielski gościem programu „Otwarcie Dnia” z okazji uznania jogi za dziedzictwo światowej kultury UNESCO (7.12.16)
Materiał do obejrzenia tutaj
(foto: Julita Delbar)